Wszystko na tej Ziemi ulega destrukcyjnemu działaniu upływającego czasu, nie inaczej sprawa wygląda w architekturze. Wielkie i piękne historyczne budowle, kiedyś promieniujące świetnością swojego elewacyjnego oblicza, dzisiaj wymagają gruntownej rewitalizacji.

Dokładnie ten sam mechanizm upływu czasu dotyczy także zwykłych domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych, zakładów przemysłowych, supermarketów i w ogóle całej zurbanizowanej przestrzeni. Prawda jest taka, że prawie każdy budynek, prędzej czy później będzie wymagał nie tylko czyszczenia elewacji, ale także umycia dachu.

Jakie czynniki powodują tak szybkie zabrudzenie dachów i elewacji?

Gdy rozejrzymy się wokół, to widzimy, że rzeczywistość wcale nie jest taka kolorowa i czysta jak byśmy chcieli, a wręcz przeciwnie, z każdej strony wyłania się szarość, brud, oraz ogromne plantacje organizmów żywych, takich jak grzyby, glony, pleśnie i porosty, które uwielbiają mieszkać na wszelakich powierzchniach płaskich i bardziej zacienionych murach i ścianach budynków. Ten przygnębiający obraz naszych miast i wsi zawdzięczamy głównie takim czynnikom jak woda, temperatura i zanieczyszczenie powietrza.

Wilgoć, czyli woda to wybitnie destrukcyjne medium, które ma ogromny wpływ na wygląd ścian i dachów, oraz strukturę materiałów konstrukcyjnych. Ale woda nie działa sama, bowiem z pomocą przychodzi jej zawsze temperatura, czyli mróz i upał. Zimno i gorąco, plus woda, oraz czas, o którym wspomnieliśmy wcześniej, działając wspólnie i z premedytacją są odpowiedzialne za powstawanie brudu, plam, zacieków i jakże niechcianych poletek zielonych glonów, czy też pleśni, lub innego paskudztwa.

Ale to nie wszystko, o nie, na domiar złego, ten gang czynników atmosferycznych nie pracuje bez wsparcia, bowiem przyjacielską pomoc oferuje mu wszędobylskie zanieczyszczenie powietrza. Zadymienie, zapylenie, kwasowość i zasadowość, sole i fenole, cała ta chemiczna mieszanka znajdująca się w powietrzu oddziałuje silnie na cegłę, beton, tynk i pokrycia dachowe. Jest to szczególnie dobrze widoczne w zagłębiach przemysłowych i dużych aglomeracjach miejskich, również w Łodzi, która jest przecież kolebką polskiego przemysłu.

Jak skutecznie czyścić elewacje i myć dachy?

No cóż, wojna z brudem nie jest łatwa, ponieważ jest to sprytny wróg, który nigdy nie poddaje się bez walki. Przede wszystkim, w poważnych przypadkach, należy zwrócić się po pomoc do specjalistycznej firmy, która ma za sobą duże doświadczenie w zwalczaniu zanieczyszczeń występujących na różnorodnych powierzchniach. Gwarancją sukcesu w walce z zanieczyszczeniami są fachowcy od brudnej roboty, posiadający wiedzę na temat różnych, często niebezpiecznych dla elewacji środków czyszczących i technik mycia ciśnieniowego. Bardzo ważnym jest, aby rozumieli oni unikalny wpływ, jaki każdy środek czyszczący lub technika mycia i czyszczenia ma na różne rodzaje cegły, kamienia i zaprawy. Przeoczenie jakiegokolwiek niebezpiecznego elementu w procesie mycia, może skutkować poważnym uszkodzeniem elewacji.

Jeśli używane są chemikalia, ważne jest, aby zakryć elementy mogące ulec zniszczeniu, np. miedziane rynny. Czasem zdarza się, że zastosowany środek chemiczny jest zbyt silny i może uszkodzić szkło w oknach, co skutkuje niewyobrażalnymi kosztami, w razie konieczności wymiany szyb. Zawsze należy dokładnie spłukać okna, drzwi i ściany, aby pozbyć się pozostałości użytego wcześniej środka chemicznego. Podczas mycia elewacji należy uważać na wszystko, trzeba brać również poprawkę na wiatr, ponieważ chemikalia mogą się rozprzestrzeniać na okolicę i zniszczyć drzewa i roślinność gruntową.

Równie dużo problemów przysparza mycie pokryć dachowych, które bardzo często są porośnięte grubą warstwą porostów. Praca wykonywana jest na wysokości, więc wymaga podnośnika koszowego sterowanego przez osobę z uprawnieniami. W sprzyjających warunkach, gdy podnośnik nie jest konieczny, a dach solidny, można po nim chodzić, ubezpieczywszy się oczywiście dedykowaną do tego uprzężą i liną. Tak samo jak w przypadku ścian, musi zostać zachowana ostrożność, aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych chemikaliami, czy też uszkodzeń mechanicznych. Tylko doświadczona ekipa zaprawiona w boju z brudem, jest gwarancją poprawnie wykonanego procesu czyszczenia, oraz impregnowania. Dzięki skutecznej robocie elewacja budynku będzie wyglądała jak nowa, albo jeszcze lepiej i pozostanie taka na długie lata.