Uwielbiane przez dzieci ferie zimowe to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Nasze pociechy mają odpocząć i naładować akumulatory. Ferie stanowią też doskonałą okazję do rozwijania zainteresowań, talentów lub nauki przez zabawę.

Wielu rodziców wysyła dzieci na zimowiska do ośrodków wypoczynkowych w miejscowościach turystycznych. Niektórzy korzystają z gościnności członków rodziny lub pozwalają dziecku pozostawać w domu. Spędzanie całych dni w pokoju przed ekranem monitora to nie jest sposób na udane ferie zimowe. Tym bardziej, że Olsztyn ma dużo propozycji atrakcyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia kulturalne, sportowe…

Dziecko lubi aktywność fizyczną? Sprawdźmy oferty klubów lub ośrodków sportowych. Może chce w ferie podszkolić grę na gitarze lub innym instrumencie. Z pewnością znajdziemy możliwość wykupienia kilku lekcji. Ciekawe mogą być też organizowane w ferie zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych technik. Warto przejrzeć kursy taneczne i aktorskie. Z pewnością znajdziemy także warsztaty dla fotografików i zajęcia rozwijające przyszłych literatów.

Półkolonie dla dzieci

Sposobem na udane i ciekawe ferie zimowe mogą być półkolonie. Dzieci spędzają czas z grupą rówieśników. Biorą udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów, trenerów czy nauczycieli.

W programie wypoczynku przewidziane są zabawy na świeżym powietrzu, spacery lub odwiedzanie interesujących miejsc, których Olsztyn ma całkiem dużo.

Jeśli rodzice pracują

Istotną dla pracujących mam informacją jest to, że podczas półkolonii oraz półzimowisk dzieci na ogół mają zapewnione posiłki. Z menu często można zapoznać się wcześniej. Jeżeli na obiad „trafi się” potrawa, której nasze dziecko nie lubi, możemy przygotować dla niego na ten dzień dodatkową kanapkę lub przekąskę.

Z myślą o pracujących rodzicach często wydłużone są godziny opieki nad dziećmi. Na przykład w ofercie https://www.efektywna-nauka.pl/ferie-zimowe-polkolonie-dla-dzieci-olsztyn/ rano można przychodzić od 7.30, a po południu odbierać pociechę o 16.30.

Zajęcia adekwatne do wieku

Z półkolonii korzystać mogą dzieci już od 7 lat. Mali uczestnicy dobierani są w grupy wiekowe. Im mniejsze, tym lepiej. Informacje na temat liczebności grup sprawdzimy u organizatora. Programy wypoczynku są dostosowywane do wieku dzieci.

Jeżeli martwimy się, że nasz kilkulatek nie wytrzyma 7 lub 8 godzin, możemy zapisać go na kilka. Nie ma też obowiązku rezerwowania pełnego dwutygodniowego pobytu dziecka. Jeden tydzień może spędzić na półkoloniach w mieście Olsztyn, a drugi na przykład u dziadków na wsi lub na wyjeździe z nami w góry.

Atrakcyjne roboty i programowanie

Ferie to wspaniała okazja na rozwój naszego dziecka. Pamiętajmy, że kilkulatki i nastolatki najlepiej uczą się przez zabawę. Wybierając formę i miejsce wypoczynku zwróćmy też uwagę na tematykę zajęć. Każdego dnia nasze dziecko powinno znaleźć coś dla siebie. A jest z czego wybierać.

Dzieci uwielbiają klocki Lego, a jeśli do tego można z nich robić roboty i „ożywiać” je? Takie zajęcia rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia, nasze dziecko kreuje świat. Może zostanie kiedyś konstruktorem.

Uczniowie szkół podstawowych uwielbiają gry. Godzinami potrafią siedzieć przy komputerze lub z telefonem w ręku, zdobywając kolejne levele. Dlaczego nie mogłyby poznać podstaw programowania?

Kolejną pasjonującą dzieci tematyką jest magia. Czarodziej Harry Potter wciąż zajmuje czołowe miejsce na liście najpopularniejszych dziecięcych bohaterów. W ofercie półkolonii zajęcia z czarami nie pozwolą na nudę.

Ferie mogą być dla dzieci czasem spędzonym ciekawie i twórczo. Nie planujmy jednak bez ich udziału. Porozmawiajmy z dzieckiem, czego chciałoby się nauczyć, co mu się podoba, co lubi robić. Odpowiedzi bywają zaskakujące. Jeśli zdecydujemy, że mają chodzić na tematyczne zajęcia, przedstawmy im listę propozycji. Podobnie z ofertą półkolonii i półzimowisk. Dzieci powinny poznać program. Wybierzmy razem najlepszy wariant.